Strona głównaInformacjeKomunikaty
Rzecznik Prasowy
Zamówienia publiczneLinki
Aktualne




Rzecznik Prasowy -> aktualne




 Zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy....

na konferencję prasową

 

organizowaną w związku z otwarciem nowej siedziby Sądu Okręgowego w Szczecinie a także  pięcioleciem działania Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie i Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Konferencja odbędzie się  w dniu 11 lutego 2010 roku o godz. 12 00 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala  Świętoborzyców skrzydło B,  I piętro.

 

Gościem konferencji będzie Minister Sprawiedliwości Pan Krzysztof Kwiatkowski.

 

Plan konferencji przewiduje:

- wystąpienie Ministra Sprawiedliwości poświęcone aktualnym problemom wymiaru sprawiedliwości oraz planowanym zmianom w organizacji wymiaru sprawiedliwości,

- wystąpienie Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie Henryka Sobocińskiego dotyczące otwarcia nowej siedziby Sądu Okręgowego w Szczecinie,

- wystąpienie Prokuratora Apelacyjnego  w Szczecinie Pani Beaty Nowakowskiej, w związku z pięcioleciem działalności Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie,

- wystąpienie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Pana Tadeusza Juliana Haczkiewicza, z okazji piątej rocznicy utworzenia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

 

             Wszelkich informacji o konferencji udziela Elżbieta Zywar Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie, tel. 601 412 624           i  Anna Gawłowska-Rynkiewicza Rzecznik Prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie, tel. 667 084 306.

 

 

                        Rzecznik Prasowy                                                  Rzecznik Prasowy

                 Prokuratury Apelacyjnej                                             Sądu Okręgowego

w Szczecinie                                                          w Szczecinie

        Anna Gawłowska-Rynkiewicz                                          Elżbieta  Zywar

Administrator systemu - 2010-02-04 14:09:51

 Sprawcy brutalnego pobicia i wymuszenia oskarżeni...

Prokuratorzy Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie skierowali do Sądu Rejonowego w Myśliborzu akt oskarżenia przeciwko 5 sprawcom pobicia 2 nastolatków.

 

W dniu 28 sierpnia 2009 r. Robert B., Krzysztof W., Krzysztof K., Łukasz L. i Artur P. – mieszkańcy Lipian i Myśliborza, wywieźli chłopców nad jezioro położone nieopodal Myśliborza i pobili ich zadając liczne ciosy pięściami, nogami, kostką brukową, drewnianym kołkiem i kulą ortopedyczną po całym ciele i po głowie. Żądali od każdego z pokrzywdzonych po 8.000,00 zł w zamian za przywłaszczone narkotyki. Grozili też ponownym pobiciem w razie nie zapłacenia pieniędzy w terminie tygodnia.

 

Tłem zdarzenia było znalezienie kilka dni wcześniej przez pokrzywdzonych woreczka zawierającego około 5.000 sztuk tabletek, „extasy”, których zwrotu domagali się oskarżeni.

Tabletki chłopcy znaleźli tydzień wcześniej na poboczu drogi. Pokrzywdzeni część z nich, 300-400 tabletek sprzedali sami za około 70, 00 zł. Pozostałe dali znajomym w celu uzyskania pomocy przy ich sprzedaży.

 

Gdy zostali schwytani przez sprawców pobicia zdołali odzyskać jedynie część narkotyków, które zwrócili oskarżonym. Ci stwierdzili, że to za mało i zażądali pieniędzy bijąc dotkliwie pokrzywdzonych.

 

Chłopcy zobowiązali się, że oddadzą pieniądze w dniu 4 września 2009 r. Gdy oskarżeni przyjechali po ich odbiór zostali zatrzymani przez Policję.

Pozostają tymczasowo aresztowani do chwili obecnej, w toku śledztwa nie przyznali się do zarzuconego przestępstwa.

 

Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.



Administrator systemu - 2010-01-29 13:06:06

 Dzień bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu - (ang. Safer Internet Day) jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Głównym celem tej akcji jest podjęcie działań, aby dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych. DBI obchodzony jest co roku 8 lutego (w Polsce od 2005 roku). Jego organizatorami w naszym kraju są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu „Safer Internet”, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet" w Polsce.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie  www.saferinternet.pl



Adam Ferenc - 2010-01-25 10:15:10

 Przeciwstawmy się przemocy w rodzinie i szkole . Ofiary najbliższych i kolegów nie muszą milczeć.

3 czerwca 2009r. Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie i prokuratura Okręgowa w Szczecinie przy wsparciu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Stowarzyszenia „S.O.S dla Rodziny” zainaugurowała kampanię edukacyjno - informacyjną przeciwko przemocy w rodzinie i szkole .

Kampania jest prowadzona pod hasłem „ Przeciwstawmy się przemocy w rodzinie i szkole. Ofiary najbliższych i kolegów nie muszą milczeć”

 

Na potrzeby akcji przygotowano plakaty i ulotki zawierające podstawowe informacje gdzie dziecko, rodzice, nauczyciele i pedagodzy mogą szukać pomocy w wypadku gdy dziecko i jego rodzina stanie się ofiarą przestępstwa, przemocy bądź agresji.

Z początkiem roku szkolnego 2009/2010 prokuratorzy wystąpili z inicjatywą wykładów z pedagogami, rodzicami i młodzieżą , na których podejmują z uczestnikami spotkań dyskusję na temat problemu przemocy w rodzinie i szkole oraz możliwych środków jej zwalczania.

Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem.

 

Prokuratorzy z terenu właściwości Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w okresie od września do grudnia 2009r. zaplanowali 136 spotkań w szkołach podstawowych, gimnazjalnych  oraz ponadgimnazjalnych.

Uczestnikami spotkań są uczniowie i nauczyciele.

W okręgu Prokuratury Okręgowej w Koszalinie prokuratorzy wystąpili z inicjatywą przeprowadzenia wykładów do lokalnych władz sprawujących

nadzór nad placówkami oświatowymi, przekazano im także materiały informacyjne w postaci plakatów i ulotek.

Władze lokalne w toku wewnętrznych spotkań z dyrektorami szkół ustalały zakres kampanii, przyjmując dla każdego typu szkół nieco inny jej zakres kierując się potrzebami poszczególnych placówek.

W okręgu koszalińskim prokuratorzy będą spotykać się z młodzieżą , gronem pedagogicznym  i rodzicami.

Przeprowadzono już pierwsze wykłady. Jednak większość placówek oświatowych, które nawiązały kontakt z Prokuraturą zaproponowała , aby spotkania zorganizować w II półroczu roku szkolnego 2009/2010 – od marca 2010 roku  i tak zaplanowano terminy wykładów.

 

Prokuratorzy z okręgu Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim nawiązali z leżącymi na terenie ich właściwości placówkami oświatowymi przekazując im plakaty i ulotki a także ustalając terminy wykładów.

Nawiązali także kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim, która wyraziła gotowość przyłączenia się do kampanii i zgłosiła udział funkcjonariuszy Policji w spotkaniach prokuratorów z młodzieżą i nauczycielami oraz rodzicami.

Odbyto już pierwsze spotkania , a dyrektorzy poszczególnych szkół wyznaczyli osoby odpowiedzialne za realizację kampanii na terenie ich szkół i kontakty z prokuratorami.

 

Aplikanci Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej pełnią dyżury w „Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem” utworzonym przez Stowarzyszenie „S.O.S dla

Rodziny” w Szczecinie przy Al. Papieża Jana Pawła II 42 udzielając pomocy prawnej osobom zgłaszającym się do Ośrodka.

Kampania jest kontynuowana przez wszystkie prokuratury z terenu właściwości Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

 

Zainteresowane spotkaniami prokuratorów z młodzieżą, gronem pedagogicznym i rodzicami, placówki oświatowe mogą kontaktować się bezpośrednio z właściwym miejscowo Prokuratorem Rejonowym i ustalić termin wykładu.



Administrator systemu - 2010-01-08 11:30:08

Copyright © 2006 Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie